Záhada za white on white Air Force? « Sneakers Blog | Rooftop Graffiti Portál

Záhada za white on white Air Force?

Záhada za white on white Air Force?

15.02.2017 11:19

Práve tu a teraz čoraz viac značiek v spolupráci s XX dizajnérmi podsúva sneakers fenomén mladým ľudom – či už popup predajňami, špeciálnymi eventami v urban spaceoch, skupinkami tých exkluzívnych alebo vypočítavo skonštruovanými počtami limitovaných tenisiek pre vyvolených. Čisto logicky vzaté, na vrcholku pokroku všemožných sociálnych médii to možno považovať za rozumný krok. Navyše, vyprodukovať stovky namiesto tisícov, s unikátnými prvkami určenými len pre zdatných, robí sneakers hype o to viac predimenzovanejší. Super. Máme teda ojedinelý kus špeciálnych bôt, ktoré dozaista (s vysokou pravdepodobnosťou) neobuje ani jeden sused odnaproti.

Nakoľko vo svete sneakers existuje skutočne len zopár tenisiek, ktoré zotrvali,existujú teda jedny boty, ktoré celé tieto novodobé srákoriny popreli, popierajú  a aj budú popierať. Cool ľudia sa ich boja podobne ako väčšina expertov. Ide o skutočnú klasiku, ktorú si obúvajú teniskoví nadšenci a neznalci sneakers sveta zároveň, ide o skutočnú klasiku, ktorá neraz podržala ustarostených akcionárov v zelených číslach, ide o klasiku štandardizovanú ako white on white pozostávajúcu z kože a gumy vo svojich charakteristických tvaroch. Isteže, jedny z tensiek, ktoré zotrvali sú Nike Air Force 1, v nízkom strihu, celučičké v bielom prevedení.

Nike Air Force 1 1996

Ich úvod v roku 1982 nadstavil viac-menej bezpečnú, nijak neprenikavú latku. Prosté, neutrálne odtiene bielej a sivej nanesené na takzvanom high top strihu cielene prenikali na pulty predajní  v domnení, že ide o novinku nabitú novými technológiami. Vtedy však Bruce Kilgore, strojca Air Force 1, nemal ani len najmenšieho tušáka ako sa z bežných tenisiek stane prelomový monarcha. Model odrazu prichádzal v rôznych nafarbeniach. V Baltimore dokonca vydávali Air Force 1 v odlišných farbách každý mesiac. Toľká jednoduchosť a dokonalosť skĺbená v jednom dizajne prosto otvorila paletu nových možností, nových prevedení - našívaním nových emblémov, maľovaním, aplikovaním nových materiálov, či už na podrážku, pätičku, zvršok, šnúrky... niet divu prečo model na rozmedzí milénia naštartoval sneakers custom remeslo. Pomimo toho sme sa dočkali aj vypuknutia trendu tvorby fake sneakers, lebo každý chcel aspoň jedny AF 1, čo tam po značke. 


Neexistuje, aby tieto tenisky raz vymreli, nie to ešte tenisky s azda najštandartnejším nafarbením na svete vôbec. Keby v Nike chcú, tak ich dávno pošlú kadeľahšie. Tieto boty však zotrvali a práve v roku 2017 oslavujú 35 rokov, čiže vyše dvoch dekád white on white. 35 rokov tenisiek, ktoré sa uchytili v dobe žiadnych internetov, s minimálnými nákladmi na propagáciu, obľubované športovcami, ale aj drogovými dílermi, prerážajúc v tedajšej pop kultúre, ospevované Pete Niceom, reprezentované rappermi  Jay Z, Nelly, Rakim, mladým Kanyem, Nas a KRS-One až po Fetty Wap a bandy A$AP, a pravdepodobne veľa ďalšími. 
Hoci bola reč o pôvodných, nijak nepozmenených AF 1. Tak či onak, v prípade akýchkoľvek zmien a prídavkov v rámci zvršku pôvodná DNA ostáva, je tak? Podľa nás hej... A preto sme padli po prvýkrát na zadok už pri vehementných Special Field Air Force 1. Po druhýkrát ide o novinku roku 2017 – takzvané omladnutie starých známych Air Force 1 obohatením ich o dostatok moderných prvkov. V prípade nových Nike Air Force 1 UltraForce Mid ide o prievzdušnú nadstavbu tradičného high top prevedenia zaobaleného do neoprénovej botičky. Štandartná koža v prípade novinky nie je kožou, ale v celku vodeodolnou gumou tvarovanou podľa klasiky, akú poznáme. Dodávajúc finálny detailing, o čo najväčšie odľahčenie sa postarala špeciálna Ultra medzipodrážka garantujúca oboje, flexibilitu a komfort pre chodilo.


Vzhľadom k tomu, že sa píše rok 2017, ide o viac než dosť slušný pokrok, čo sa týka tématiky Air Force 1. Začínajúc ako jednotvárna silueta, postupne kombinujúca novodobé prvky s prívlastkom nestarnúca, meno AF1 neustále zotrváva ako jeden zo základných sneakers modelov minulosti a budúcnosti zároveň. Ich všeobecný úspech a zotrvanie na trhu je preto nemalou záhadou.

Nenechaj si újsť štartovaciu edíciu Air Force 1 pre rok 2017, a to v podobe Nike Air Force 1 UltraForce vo farbách University Red, LA Silver, Black a tej najkultovejšej White on White.

Nike Air Force 1 Ultraforce Mid

Kategória:
Autor:Azeralal
späť na zoznam článkov
Viac

Novinky v obchode

  • Molotow Premium má už 275+ odtieňov!

    Farebná škála pre Molotow premium sa rozrástla na 275+ odtieňov. Pribudlo 17 farieb v základne (čítáť ďalej)

  • Doskladnený STEALTH INK

    Stealth ink - "neviditeľná náplň". Priehľadná pri aplikácii, pôsobením svetla sa mení na t (čítáť ďalej)

  • 30 nových FLAME™ odtieňov

    Máme pre teba tú najlepšiu správu - Molotow™ nám takto k jarnému počasiu pridal aj 12 nový (čítáť ďalej)


Archív


Top 5 2018