Lacáky - Test « Recenzie na Produkty | Rooftop Graffiti Portál

Lacáky - Test

Lacáky - Test

11.06.2013 19:06

V rubrike recenzií produktov prišiel rad na tzv. lacáky či shitcolory, čiže lacnejšie varianty sprejov dostupných v RoofTop Shope. Nejedná sa o novinku v našej ponuke, zaiste mnohým nie je potrebné ich predstavovať, no takisto sa určite nájdu aj takí, ktorým tieto spreje známe nie sú, alebo voči nim boli doposiaľ skeptickí. Nie je tajomstvom, že za ich nízkou cenou je či už kritický dátum spotreby, alebo ide o skúšobné kusy a podobne. Vopred sa teda dohodnime, že tomu upravíme aj naše očakávania. Každopádne táto skutočnosť týkajúca sa kvality sprejov je adekvátne odzrkadlená v cene produktu  a práve v ekonomickej efektivite tkvie ich relevancia.  Škála využiteľnosti  v šikovných rukách je pomerne široká. Tagy a throw-upy, doplňujúce farby pre menej prioritné časti piecu, sprej na náčrt, to všetko nespomínajúc progresívne sa rozrastajúci okruh writerov, ktorí cielene vyhľadávajú špinavý look pri svojej tvorbe a lacáky sú tak pre nich jasnou voľbou.
Etikety týchto plechoviek sa hemžia najrôznejšími značkami, počnúc starými dobrými klasikami ako Multona, Buntlack, Belton či Auto-K, až po všelijaké exotické barvy ve spreji určené na vtáčie klietky , pletené košíky a iné pitčoviny.  Výber v tejto rôznorodej plejáde môže byť preto obtiažny a mnohokrát kupujete takpovediac mačku vo vreci. Ako som však už podotkol, sú medzi nami aj takí, ktorí  lovia takmer výhradne len  medzi shitcolormi a vyberajú pomocou vybudovaného inštinktu. Tento know-how  je bohužiaľ  verbálne neuchopiteľný, no platí tu minimálne jedno všeobecné pravidlo: niektoré odtiene majú zásadne jednoducho podstatne nižšiu pravdepodobnosť dobrých vlastností než ostatné, napr. žltá  či oranžová už na pohľad pôsobia riedko na rozdiel od trebárs sýtej šedej či modrej, ktoré zradia málokedy. Toť aspoň malá orientačná pomôcka.    

Po tomto ľahkom zoznamovacom príhovore teda môžeme pristúpiť k samotnému testu. Na miesto konania som si v batohu priniesol 14 dóz.  V duchu pestrosti výpovednej hodnoty recenzie som sa snažil vybrať v rámci možností čo najširšiu paletu odtieňov a značiek. Dôležitým faktorom bolo, že som maľoval na prednatretú hladkú stenu. Pijavé, príliš drsné či inak nepriaznivé povrchy sú pre tento druh sprejov ťažkým súperom, to treba mať na pamäti.
Zo začiatku som si overil kooperáciu sprejov s rôznymi tryskami. Tu sa všeobecne nepreukázala výraznejšia odchýlka od regulérnych farieb, avšak s dvoma malými výnimkami- o trochu menšia možná stopa dosiahnuteľná s fatcapom a naopak väčšia pri skinny cape.  
Na výplň som si vyčlenil 6 sprejov:
5x Multona – bordová, červená, bronz, bledá žltá, akási krémová (táto značka má počtom odtieňom v ponuke asi najširšie zastúpenie),
1x Belton RAL - signálna žltá (odtiene od Beltonu s ozačením RAL sú zvyčajne na solídnej úrovni).  
Podľa očakávania, stekavosť bola samozrejme výraznejšia, keďže farba v spreji je podstatne redšia.  Preto pokiaľ sú steky pre nás nevítané, je nutné so sprejom zaobchádzať svižnejšie a vyvarovať sa prílišnému vrstveniu na jednom mieste. V dôsledku slabšieho krytia sa na vyfarbených plochách vytvoril tzv. šrafovací efekt (viď fotky). To opäť nemusí byť negatívny aspekt pokiaľ je človek schopný ho rozumne zakomponovať do celku.  V každom prípade sa dá eliminovať opätovnou vrstvou alebo akýmsi zhlukovým, krúživým štýlom vyfarbovania. Tu sa však dostávam k problematike menšej výdatnosti, ktorú som zaznamenal. Minul som  5 sprejov určených na výplň (bronzovú som použil na doplňujúce gábky do výplne pretože vyfarbovať plochy sa s ňou nedalo) a stále mi ostávalo nevyfarbených takmer 40% piecu.  V spomínanom štrnásť-člennom kolektíve sprejov mali zohrať ozvláštňujúcu úlohu dva Neon odtiene od Molotowu, no situácia ma prinútila použiť jeden z nich do výplne pieku, tak ako aj šedú Multonu určenú do pozadia.  Podotýkam, že šedá bola podľa pravidla na nerozpoznanie od regulérnych sprejov.  Čiže menšia výdatnosť je jeden z javov, ktorý taktiež treba mať pri práci s lacákmi na zreteli. V pozadí figuroval po odobratí šedej zelený Buntlack a metalická zelená Multona.  Tu bola spokojnosť bez výhrad. Dokonca aj pri tej metalíze.
Snažiť sa s týmito farbami docieliť výsledok identický klasickým sprejom je utopické a prakticky asi nemožné, preto som sa radšej rozhodol to zbytočne nesiliť a ostať na špinavej frekvencii, ktorá bola pre dokončenie piecu prirodzenejšia. Na obťah som teda zvolil standard cap a nijak zvlášť sa s tým nejebal. Čierny Lackspray vyžadoval na dokonalé krytie minimálne dve vrstvy, no inak nebol ničím problémový.  Biela, od toho istého výrobcu, v spolupráci s nekompromisným Astro fatcapom obstála pri odleskoch veľmi dobre, či už veľkosťou stopy alebo krytím.  Záverečné detailné úpravy boli vykonané so 150ml autolakom, odtieň Opel Astra strieborná. Tento 89 centový sprej z našej ponuky je vďačným vreckovým spoločníkom sprejera. Skvelá stopa, krytie (minimálne pri strieborných odtieňoch) a diskrétne použitie, za necelé jedno euro.

Takže toľko k lacákom...
Doba je voči našim peňaženkám neúprosná, leštěnky budú aj tak čoskoro out,  určite teda stojí za to zvážiť ich využitie, no treba si rozmyslieť čoho s nimi chcete dosiahnuť pretože majú aj svoje obmedzenia.
Ako zhrnutie Vám poslúži nižšie priložená fotodokumentácia. Serus. 

späť na zoznam článkov
Viac

Novinky v obchode

  • Nová Legalizace!

    ....Desatoro konopného aktivistu. A v neposlednom rade tiež obľúbená rubrika Iné drogy, tentor (čítáť ďalej)

  • Novinka - Aqua Color Brush

    Nové fixky AQUA COLOR BRUSH sú fixky na vodnej báze, ktoré zapôsobia najmä intenzívnym farebn (čítáť ďalej)

  • HAND MIXED™

    Dlho očakávané HAND MIXED™ kombinácie opäť skladom v nových odtieňoch! (čítáť ďalej)


Archív


Top 5 2020